Főoldal Rólunk Blog  Vendégkönyv 

 Kérdőívek   

Hokalovi

Riportok

Statisztika


Online összesen: 1
Vendégek: 1
Felhasználók: 0

    A lóápolás fogalmához hozzá tartozik a ló bőrének, szőrének, testnyílásainak ápolása, a pata gondozása, a fürdetés, a hosszúszőrök rendben tartása a nyírás.

Lovad ápolása nem csak a megjelenése miatt fontos, de egészségére is jelentős hatással van. Egy ápolatlan pacin hamarabb jelennek meg bőrbetegséget, feltrések, élősködők, mint gondozott társaikon.

A gondozás során fontos, hogy alaposan megtisztítsd azokat a részeket, ahol a ló bőrével és szőrével a szerszámok -kantár, nyereg, heveder stb - érintkezik, de ugyanúgy jelentős szerepe van a ló többi testtájának tisztántartásának is.

Lóápolás:

Mosdatás/fürdetés:

Időszakos lóápolásnak számít, ami annyit tesz, hogy nem kell napi szinten elvégezni. Érdemes azonban, főleg a nyári, meleg időszakban rendszeresen fürdetni, hiszen a ezzel nem csak a ló bőrét tisztíthatjuk meg, a víz le is hűti egy forró napon.
A megizzadt, felhevült lovakat közvetlen munka után nem szabad fürdetni, hiszen 'leforrázhatjuk' és ugyanúgy megfázhat, mint mi, emberek. Azonban neki is jól esik, ha az izzadtság le van tisztítva róla, így egy megterhelőbb munka után érdemes lemosni róla a verítéket.

Lóvakaró:

Azért emelném ki, mint lóvakarót, és nem simán vakarót, mert ismeretes egy úgynevezett marhavakaró is, ami jelentősen durvább mint a lovak esetében használt eszköz.
Ez az eszköz rugalmas fémből, gumiból vagy műanyagból készül, többnyire kör alakú, hullámos lemezekből, vagy műanyag/gumifogakból áll.


A vakaró szerepe tehát a ló szőrére rászáradt trágya és sárrétegek levakarása, segítségével a ló szőrének alsó rétegében illetve a bőrén lerakódott port is fellazíthatjuk. 

Gyökérkefe:

Durva, vastag szőrű kefe, ezzel tisztítható le legalaposabban a ló. Használatát többnyire körkörös mozdulatokkal, a nyaktól kezdve a farig, majd a lábak felülről lefelé történő kefélése jelentik.

Szőrkefe:

Lényegesen puhább, finomabb mint a gyökérkefe. Ennek az eszköznek a segítségével a gyökérkefe által fellazított port távolítjuk el, így a ló szőrszálainak növésével megegyező irányban használjuk.

Patakaparó:

A ló patájának megtisztítására szolgáló eszköz, minden munka előtt és után ajánlatos használni.

Patazsír, pataolaj, faggyú:

A ló patája száraz időben könnyen kiszárad, megreped, sérül, ennek megelőzésére és kiküszöbölésére alkalmas a pataápoló anyagok használata, de főleg a pata egészségesen tartására a cél. Bővebben a Pataápolás pont alatt olvashatsz róla.

Csutakolás:

Ez a művelet nem eszközhöz kötött, mindinkább az ápolás kezdete. Kezedbe veszel egy-egy marék szalmát, és ezzel hosszú, kaszáló mozdulattal elkezded végigdörzsölni a ló egész testét a nyaktól kezdve a farig. Ez a módszer többnyire akkor hasznos, ha a ló munka során megizzadt, vagy megázott. Ezután következik a fent említett eszközökkel való lópucolás.

Sörényfésű:

A hosszúszőröket, a sörényt, üstökszőrt, a farokszőröket a sörényfésűvel tudjuk megfelelően szétszedni és tisztán tartani. Sörényfésűnek legjobb a fából faragott alkalmatosság. Ilyet házilag is elő lehet állítani. A vásárolható sörényfésűk fémből készültek, amelyekkel nem lehet olyan jó munkát végezni, mint a fafésűvel.

Puha rongydarab, szivacs:

Az orr, a szájnyílás, a szem, valamint a végbél és a nemi szervek tisztántartásához mindig kéznél legyen puha flanel, száraz és nedves állapotban, esetleg szivacs. Ezekkel az említett testtájakat tartjuk tisztán. Külön rongydarabbal vagy szivaccsal az orrot, a szájat és a szemet és másikkal a végbél környékét, és megint másikkal a nemi szerveket. Ha a ló lekefélése után száraz ruhaneművel szőrmentén végigtöröljük többször is az egész testét, a szőr fényes, ápolt jellegű lesz.

Tajtékkés:

Rugalmas fémlap, amelynek a két vége fafogóval ellátott. Rendeltetése, hogy a habosra izzadt, vizes ló szőréből a tajtékot eltávolítsuk. Inkább a versenylovak tartásánál használatos ma.

 

Nyírás:

A nyírás annyit tesz, hogy a lovat ősszel, télen és tavasszal megnyíratjuk, tehát a vastag téli szőrzetét távolítjuk el. Ez a módszer abban az esetben alkalmazandó, ha a ló télen meleg, fűtött istállóban van elszállásolva, és munka után úgynevezett utóizzadás jönne létre.
Amennyiben a ló fűtetlen istállóban telel, semmiképp ne nyírassuk meg, mert az állat meghűlhet. 
A nyírt lovakat szükséges lehet takarózni.


forrás:

lovasok.hu
lovam.hu

Lovak

  • Angol lovasok
  • Western lovasok
  • Magyarország ménesei
  • Magyar lótenyésztők
  • Lovastörténelem
  • Lovasturizmus
  • Lószínek, jegyek
  • Lófajták
  • Lovak a filmiparban

Linkcserék

Westwood City - RPG

Hoka Tippek, Praktikák

Bejelentkezés

Keresés

Naptár

«  Április 2024  »
HKSzeCsPSzoV
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Copyright MyCorp © 2024 | MINDEN JOG FENNTARTVA | Kapcsolat: hoofbeat@hotmail.com | uCoz